The Gentlemen of the 2016 Nominating Committee — Howard B. Hodgson, Jr., Esq., Elwood Brooks Robbins, Esq., Thomas Warren Thaler, Esq., Thomas Howard Townsend, Esq., and Charles Arnold Tarbell, Esq., Chairman — presented the following slate of nominees who were elected to their offices at the General Court.

Officers for the 2014-17 Term

GOVERNOR
Bradford Vaughan Rowell, Esq.

DEPUTY GOVERNOR
William Sidney Wood, Esq., AUS

LIEUTENANT GOVERNOR
Michael Fayerweather Aylward, Esq.

DEPUTY GOVERNOR GENERAL
Howard Bicknell Hodgson, Jr., Esq.

SECRETARY
Ryan John Woods, Esq.

DEPUTY SECRETARY
Albert Richard Lamb III, Esq.

TREASURER
Peter Eric Madsen, Esq.

DEPUTY TREASURER
Thatcher Lane Gearhart, Esq.

REGISTRAR
Michael Ellis Fishbein, Esq.

DEPUTY REGISTRAR
Donald Crafts Carleton, Jr., Esq.

HISTORIAN
Charles Latta Newhall, Esq.

GENEALOGIST
Christopher Challender Child, Esq.

DEPUTY GENEALOGIST
D. Brenton Simons, Esq.

CHANCELLOR
Eric Paul Hayes, Esq.

SURGEON
William Morton Wheeler, M.D.

CHAPLAIN
Alexander Spotswood Daley, D.Min., USN (Ret.)

DEPUTY CHAPLAIN
Thomas Edwin Adams, Jr., B.D.

Gentlemen of the Council

Retiring 2017
Douglas Burnham Harding, Esq.
James Archer O’Reilly III, Esq.
John Richard Sherman, Esq.

Retiring 2018
David Henderson Burnham, Esq.
Buell Hollister IV, Esq.
Richard Hutchinson Willis, Esq.

Retiring 2019
Brent Joseph Andersen, Esq.
Shervin Bahi Hawley, Esq.
William Anderson Peck, Esq.

Delegates to the General Council

Alternates 2017
Ernest Stanley Dodge, Jr., Esq.
Michael Hunt Studley, Esq.
Bradford Vaughan Rowell, Esq.
Richard Hutchinson Willis, Esq.
William Sidney Wood, Esq., AUS

Delegates 2017
Michael Fayerweather Aylward, Esq.
Howard Bicknell Hodgson, Jr., Esq.
Charles Arnold Tarbell, Esq.
Thomas Warren Thaler, Esq.
Thomas Howard Townsend, Esq.

Committee on Membership

Appointed 2017
Thomas Warren Thaler, Esq.
Thomas Howard Townsend, Esq.
Ryan John Woods, Esq.

Ex Officio
Christopher Challender Child, Esq.
Michael Ellis Fishbein, Esq.
William Sidney Wood, Esq., AUS